Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Moje chore dendrobium mobile, proszę o pomoc
  Strona:    [1] 2    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 14:10:48




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Katie
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 15:54:04
nic nie widać na tym zdjęciu...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 16:01:18
Przepraszam, ale męcze się bo chce dodac wiecej zdjęc i nie potrafię ich pomniejszyc nie wiem jak to mi sie udalo wstawic. Wiem, ze zdjęcie jest niewyraźne, ale nie posiadam aparatu cyfrowego.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 16:11:27




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: czwartek, 11 listopada 2010 16:29:33
Mariolko, może spróbuj opisać problem
pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:18:12
Mąż mi pomógł zmniejszyć. Myślę, ze teraz bedzie wmiarę dobrze.




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:18:40




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:19:06




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:19:34




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:20:00




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:20:26




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:21:22




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:21:49




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:22:11




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:22:30




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:33:27
moje dendrobium typu nobile też niedawno straciło liście na jednym z pędów, nie przejmowałabym się tym za mocno. Mariolko czy on nie ma za sucho? Może stoi zbyt blisko kaloryfera? W sumie to pora w której powinien zacząć zawiązywać pąki. Zaczynają się chłodniejsze dni, które lubi... Na mój skromny gust jest trochę za bardzo podsuszony..

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:35:47
P.S. może wymagać też przesadzenia ale w niezbyt większą doniczkę, one lubią ciasno.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:36:59

Witam,

przede wszystkim korekta nazwy: to nie jest Dendrobium MOBILE, tylko hybryda Dendrobium typu nobile.

Poza tym roślina jest zupełnie odwodniona. Żółknięcie i opadanie starszych liści to zupełnie normalna sprawa. Odwodnione będą matowe, a jeśli stały w słońcu to będą jasnozielone. Zaprzestanie podlewania - ale w zimie, a jeszcze przez ponad miesiąc mamy jesień!!! - nie oznacza zupełnego braku wody, zwłaszcza gdy wilgotność otoczenia jest niska.

Proszę wyjąć roślinę z doniczki, usunąć wszystko co martwe, a co zostanie posadzić do świeżego, wilgotnego podłoża. Na razie trzeba delikatnie podlewać, ale nie topić, bo te częściowo suche pędy od nadmiaru wody zgniją. Dobrze by było zapewnić wysoką wilgotność, żeby i z powietrza roślina czerpała wilgoć. Proszę nie sugerować się zaleceniami zaprzestania podlewania, bo na razie roślinę trzeba uratować.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:51:45
Dendrobium kupiłam w połowie czerwca. Oczywiście było w trakcie kwitnięcia (kwitło na żółto) w mieszkaniu stalo dwa tygodnie, aby nacieszyć sie kwiatami. Na początku lipca wystawiłam na balkon. Stało na parepecie osłonietę od słonca. Oczywiście regularnie podlewane i nawożone. Po dwóch tygodnia po wystawieniu, zauważyłam blaknięcie niektórych liści. Zaczęły robic sie takie nieładne, traciły połysk i zywo zielony kolor. Nowe psb rosły, liście tez sie rozwijały, ale juz wtedy wiedziałam, ze cos jest nie tak z moim kwiatkiem. Na początku pażdziernika wstawiłam je do mieszkania. Od wrzesnia zaprzestałam podlewania, bo tak wyczytałam, ze nalezy je w ten sposób traktować. Od tamtej pory storczyk marnieje. Coraz więcej liści podsycha, traci zielony kolor, są na nich takie jasniejsze smugi ( może wirus) sama juz nie wiem. Końcowki podsychją, brązowieją, aliscie tracą ciemnozileony kolor. Na dwoch psb rosły keiki. W tej chwili usychają. Obejrzałam cała roslinę pod lupą i nie zauważyłam żadnych szkodnikow (może jestem slepa ) Storczyk przestał rosnąc, tzn liście nie rosną. Wiem jak wygląda naturalne gubienie liści przez dendrobium nobile. Robią się zółte i odpadają, a u mnie to wygląda inaczej. Nie wiem jak sobie z tym problemem poradzic. Aha zaczęłam je troche podlewac, bo miało bardzo sucho, az podłoze odchodziło od doniczki i psb robiły się żółte. Może ktos mi poradzi, jak dalej mam postepować z moim storczykiem. Jest to moje jedyne denrobium, troche szkoda go stracic, bo rzadko mozna spotkach kwitnące na zółto.
Pozdrawiam serdecznie
Mariola

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 17:54:58
Dziekuję Pani Grażynko za odpowiedź. Tak ma Pani racje to nobile, po prostu się przejęzyczyłam. Tak tez zrobię. Zmienie podłoze, bo akurat mam takie do storczyków o cienkich korzeniach i powycinam co chore. Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Mariola

Strona:    [1] 2    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl