Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  pytanie w sprawie nawożenia hybryd Phalaenopsis
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: środa, 3 listopada 2010 21:02:21
Witam Państwa serdecznie. Jest to mój pierwszy post na forum. Od 5 miesięcy czytam uwaznie prawie wszystkie interesujące mnie działy dotyczące uprawy falków i dendrobium. Moją przygodę ze storczykami zaczęłam na początku czerwca tego roku. Mam pytanie odnośnie nawożenia. Wiem, że jest bardzo duzo postów poruszających temat nawozenie storczyków, ale ja nie spotkałam sie z odpowiedzią na moje pytanie. Chodzi mi konkretnie o nawożenie storczyków, które wypuszczają nowe pędy kwiatowe, jak równiez tych które wypuszczaja pąki i boczne pędy. Kiedy nalezy rozpocząć zasilanie nawozem? Czy po wykształceniu pełnej lodygi kwiatowej? Czy juz moge wprowadzić nawożenie? Czy w ogóle w okresie jesieni i zimy nie zasilac? Pytam dlatego, ze jest jesien, a moje Phalaenopsis hybrydy (sztuk 18)"szaleją" wypuszczają pędy, wykształcają nowe paki kwiatowe i boczne łodygi z uspionych oczek. Oczywiście nie wszystkie na raz, ale kilka na pewno. Czytałam, że w jesieni inaczej traktuje się storczyki. Jeszcze mam pytanie odnośnie hybrydy dendrobium mobile. Wystawiłam je na balkon w lipcu, bo kupiłam kwitnące pod koniec czerwca. W połowie października wstawiłam je do mieszkania. Martwi mnie to, ze liście mojego dendrobium stały się matowe i sa koloru jasnozielonego. Kiedy je kupiłam listki były blyszczące i ciemnozielone, a teraz stały się wyblakłe i storczyk przestał rosnąc W okresie lata było zasilane nawozem, az do wrzesnia. Wtedy zaprzestałam podlewania, bo tak wyczytyłam w dziale o uprawie dendrobium. Niestety pod koniec października musiałam je nawodnić, bo psb zaczęly się marszczyc i zółknąc, a podłoże w raz z korzeniami odstawało od doniczki. Nie wiem teraz co mam zrobić, aby moje dendrobium znowu było mocno zielone i zaczęło rosnąc. Jeszcze jedno, bardzo podoba mi sie Phalaenopsis mini mark. Czy któs z Państwa wie, gdzie mogę go kupić za rozsądną cenę? Przepraszam bardzo za mój długi post. Jeżeli jest nie na temat, to prosze administratora o jego przeniesienie.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Leokadia
E-mail: lodzia_krawiec@o2.pl
Data: czwartek, 4 listopada 2010 17:38:07
Mariolu ja swoje phaleanopsis hybrydy podlewam wodą deszczową z dodatkiem nawozu do storczyków w małych ilościach.Co czwarte podlewanie daję tylko czystą wodę. Teraz wypuszczają pędy kwiatowe i też podlewam jak napisałam. Zauważyłam,że podlanie ich raz na jakiś czas wodą studzienną, czystą powoduje lepszy wzrost liści. Stają się błyszczące i dosyć duże,ale w trakcie kiedy kwitną zaraz po wodzie studziennej spadają kwiaty, tak jakby szybciej dojrzewały. Woda musi mieć temperaturę pokojową.
Co do dendrobium typu nobile. Marszczące się pseudobulwy to norma po okresie spoczynku. Ja swoje przynoszę z garażu do domu właśnie teraz, bo mają zaczątki kwiatów. Wstawiam do garnka z wodą czystą na chwilę, potem dodaję trochę nawozu i tak stoją w wodzie jakąś godzinę.Napiją się i stawiam na okno. U mnie spadają liście, żółkną, ale to nic w okresie spoczynku. Rośliny dojdą do siebie po podlaniu.

Pozdrawiam
Leokadia

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail:  
Data: czwartek, 11 listopada 2010 14:06:20
Dziękuję Leokadiu za tak wyczerpująca odpowiedź. Założe nowy wątek na temat mojego dendrobium mobile, bo choruje. Obejrzałam liście pod lupą i nie zauważyłam szkodników, a może jestem slepa ale wiem na pewno, ze cos jemu dolega, jak tylko wystawiłam go na balkon w lipcu. Po dwoch tygodniach zaczął troche marnieć. Po wstawieniu go w pażdzierniku do mieszkania marnieje w oczach Szkoda mi go, bo ładnie kwitnie na żólto i jest to moje jedyne dendrobium.
Pozdrawiam serdecznie
Mariola

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl