Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Thrixspermum centipeda
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgosia
E-mail: m.wegner@op.pl
Data: piątek, 15 stycznia 2010 10:46:47
Można go spotkać min. pod synonimami : Aerides arachnites, Dendrobium auriferum, Dendrocolla arachnites, Epidendrum thrixspermum.
Występuje w południowych Chinach, wschodnich Himalajach, Assam, Myanamar, Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Malezji, na Półwyspie Malajskim, Borneo, Jawie, Sulawesi, Sumatrze i na Filipinach. Obszar występowania dosyć zróznicowany - rośnie przeważnie w lasach na wysokościach od 300 do 1300m.
Można go spotkać min. pod synonimami : Aerides arachnites, Dendrobium auriferum, Dendrocolla arachnites, Epidendrum thrixspermum.
Występuje w południowych Chinach, wschodnich Himalajach, Assam, Myanamar, Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, Malezji, na Półwyspie Malajskim, Borneo, Jawie, Sulawesi, Sumatrze i na Filipinach. Obszar występowania dosyć zróżnicowany – rośnie w lasach na wysokościach od 300 do 1300m.
Epifit miniaturowych rozmiarów, ciepłolubny lubiący półcień i sporą wilgotność powietrza. Podobno pachnący ale mnie jakoś nie udaje się uchwycić jego zapachu.
Kwiaty o kształcie pajączka albo 5 ramiennej ośmiorniczki , kremowej, transparentnej barwy, wielkości ok 3,5 cm. Oryginalne, ale krótkotrwałe. Po rozwinięciu utrzymują się na mojej roślinie do 24h. Natomiast roślinka sukcesywnie po wypuszczeniu dwóch pędów kwiatowych rozwija jeden pąk za drugim. Na pędzie długo, długo nic się nie dzieje, natomiast pąk kiedy już wyraźnie się zarysuje rośnie dosłownie w oczach. Na mojej roślinie proces ten trwa już od 3 miesięcy i nie widać aby kwitnienie miało się zakończyć. Szkoda tylko, że nie chce rozwinąć kilku pąków jednocześnie.







Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: piątek, 15 stycznia 2010 10:57:31
Bardzo ciekawe 'osmiorniczka' , mozna prosic o foto z wiekszej odleglosci bo z tego co widzialem to jest i ciekawy ped kwaitowy i inaczej sie wtedy kwat tez prezentuje, tez jak zajrzec do srodka a nie tylko z profilu, hehe bardzo fajna roslinka - gratulujé

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgosia
E-mail: m.wegner@op.pl
Data: piątek, 15 stycznia 2010 11:08:15
Panie Piotrze dziekuje bardzo. Jak niedługo rozwinie się następny kwiat postaram się pożyczyć lepszy sprzęt do zdjęć i może wtedy uda się w całości. Niestety moim starym automatem za wiele więcej nie da rady osiągnąć. Zrobiłam mu chyba już z 50 fotek i tylko te się jeszcze w miarę nadawały do prezentacji







Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: piątek, 15 stycznia 2010 11:18:25
super wlasnie te pedy ktore moga sie wydluzac i wydluzac i nawet czasem na jednym 3 otwarte kwiaty na raz - bardzo zachecajace - dziekuje za prezentacje

Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgosia
E-mail: m.wegner@op.pl
Data: sobota, 23 stycznia 2010 13:27:10
Rozwinął się kolejny kwiatek. Tym razem udało mi się nareszcie wywąchać jak pachnie to Thrixspermum. Zapach wyczuwalny w godzinach południowych jest bardzo delikatny rześki i przypomina miętę. Moja pociecha stwierdziła, że pachnie jak guma do żucia.










Powrót do grupy


© Copyright 2025 Orchidarium.pl