Autor: |
Grażyna Siemińska |
E-mail: |
g.sieminska@chello.pl |
Data: |
piątek, 16 maja 2008 20:37:56 |
Witam,
i nie wiem jak zacząć, bo zupełnie nieświadomie (a nieznajomość nie zwalnia z odpowiedzialności ) popełniłam straszliwą "zbrodnię" w stosunku do kwiatów scaphosepalum , ale też nikt mnie nie poprawił... .
Otóż przygotowując sobie prezentację kolejnego scaphosepalum (wkrótce ) odkryłam, z przerażeniem , że to co brałam za warżkę, ten zwykle wystający "palec" albo "wąż", to jest płatek grzbietowy kwiatów scapho, które nie ulegają resupinacji. Boczne płatki zewnętrzne są zrośnięte i miewają mniej lub bardziej wydłużone ogonki. Na ogół trójkątne "poduszeczki" znajdują się na ich wewnętrznej powierzchni. Warżka jest malutka, często o kształcie skrzypiec, jest niepozorna i głeboko schowana wewnątrz kwiatu.
I to tyle wyjaśnień na temat budowy kwiatu scaphosepalum (scaphosepalum oznacza podobny do łódki ). Przepraszam za wprowadzenie w błąd
i pozdrawiam,
Grażyna
|
|
|