Cycnoches cooperi

Rolfe 1913
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Gongoreae
Podplemię: Catasetinae

 

Foto: © Sunset Valley Orchids. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cycnoches cooperi

Występowanie:

Peru. Ten epifityczny storczyk znaleziono w departamencie San Martín, w wilgotnym tropikalnym lesie, na wysokości ok. 500 m, w odległości 15 km od drogi z Tarapoto do Yurimaguas.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 12°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 41 mm w styczniu i lutym do 89 mm na początku jesieni.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,9/19,2°C w styczniu do 32,2/21,1°C przez całe lato i jesień.
Okres kwitnienia: styczeń

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny te kwitną jesienią i na początku zimy.  

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to raczej duży, do 40 cm wysokości, epifit sympodialny, którego przyrosty są zgrupowane na krótkim kłączu.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwy mają 20 cm długości. Są wrzecionowate i pokryte obejmującymi je dwurzędowo osłonkami. Z górnych osłonek wyrastają liściopodobne blaszki.  

Liście:

Liście mają 20-35 cm długości i 7 cm szerokości. Kilka wygiętych, eliptyczno-lancetowatych, wzdłużnie wachlarzowato złożonych liści wyrasta w końcowej części każdej pseudobulwy. Mają ostro zakończone wierzchołki, a poniżej zwężają się. Są złożone wzdłuż środkowego nerwu i w dolnej części obejmują pseudobulwę.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 15-20 cm długości. Kwiaty wyrastają gęsto na wygiętym pędzie kwiatowym, każdy na szypułkowatej zalążni o długości do 4 cm.

Kwiaty:


Foto: © Sunset Valley Orchids. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na każdym kwiatostanie może być 8-12 męskich lub 1-3 żeńskich kwiatów. Kwiaty męskie są raczej duże, okazałe i pachnące. Są koloru mahoniowo-brązowego lub kawowo-brązowego z białawymi bocznymi działkami warżki i matowo-purpurowym prętosłupem. Płatek grzbietowy jest podłużno-lancetowaty, dość ostro zakończony, wklęsły, zakrzywiony do środka, ma ok. 4 cm długości. Nieco sierpowate do wydłużonych boczne płatki zewnętrzne mają ostro zakończone wierzchołki, rozkładają się ukośnie i są znacznie krótsze ale szersze niż płatek grzbietowy. Sierpowate do wydłużonych płatki okółka wewnętrznego mają ostre wierzchołki i długość prawie taką samą, jak boczne płatki zewnętrzne. Warżka ma przy podstawie pazur o długości ok. 1,5 cm oraz wydłużony, zakrzywiony do wewnątrz ząb poniżej środka. Blaszka warżki, która ma prawie taką samą długość jak pazur, ma szerokość ok. 1 cm, 5 działek i jest wklęsła przy podstawie. Zasadnicze działki są zaokrąglone i wydłużone, tępo zakończone i mają ukośnie zakrzywione wierzchołki. Bardzo krótkie działki pośrednie warżki mają ok. 0,2 cm długości. Są wydłużone, z ostrymi wierzchołkami i zakrzywiają się do wewnątrz. Działka środkowa jest podłużnie lancetowata, ostro zakończona i ma ok. 1 cm długości. Wysmukły prętosłup jest łukowato wygięty, ma maczugowaty kształt od strony wierzchołka i ok. 3,5 cm długości. Kwiaty żeńskie mają płatki okółka zewnętrznego ciemno kawowo-brązowe, płatki okółka wewnętrznego nieco jaśniejszego koloru z żółtą podstawą, warżkę żółtą z jasnobrązowym obrzeżeniem i purpurowy prętosłup.  

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Przez cały rok średnia temperatura dnia wynosi 31-32°C, a średnia temperatura nocy 19-21°C, z amplitudą dobową 10-13°C.  

Światło:

20000-30000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca w godzinach południowych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. Gatunki Cycnoches w różny sposób reagują na uprawę przy różnych poziomach światła. Można je uprawiać przy tak niskim poziomie, jak 10000 luksów, lub przy wysokim, osiągającym nawet 45000 luksów. Od poziomu natężenia światła w uprawie zależy jednak płeć wytwarzanych kwiatów. Przy niskim poziomie światła powstają kwiaty żeńskie, a przy wysokim kwiaty męskie. Czasami zdarza się, że na jednym kwiatostanie są zarówno kwiaty żeńskie i męskie, ale na ogół na każdym kwiatostanie są kwiaty tylko jednej płci. 

Podlewanie:

Opady deszczu w Tarapoto są niskie do umiarkowanych przez cały rok, z nieco bardziej suchym okresem w zimie. Uprawiane rośliny powinny być dość często podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale należy zapewnić doskonały drenaż, a korzenie muszą szybko przesychać po podlaniu. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy zmniejszyć. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Większość uprawiających te rośliny od wiosny do połowy lata stosuje nawóz wzbogacony w azot, przechodząc na nawóz wzbogacony w fosfor późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Rośliny te można uprawiać zamocowane na korku lub na podkładkach z twardego drewna, o ile można zapewnić wysoką wilgotność i podlewanie co najmniej raz dziennie. W wypadku tak zamocowanych roślin, podczas suchej i gorącej letniej pogody niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. W przypadku roślin zamontowanych prawie nie występują problemy z nadmiernym podlewaniem, ale problemem jest zapewnienie wysokiej wilgotności latem. Dlatego najczęściej rośliny te są uprawiane w glinianych lub plastikowych doniczkach wypełnionych podłożem o doskonałym drenażu i zapewniającym dobre napowietrzenie wokół korzeni. Gdy roślina wchodzi w stan uśpienia, zaleca się zwykle wyjęcie jej z doniczki, obcięcie korzeni wysterylizowanym narzędziem i umieszczenie grupy pseudobulw w pustej doniczce na cały okres zimowej suszy. Gdy wiosną pojawiają się nowe przyrosty, roślinę należy posadzić do doniczki tylko o tyle większej, aby zmieściła się grupa pseudobulw i było miejsce na przyrosty jednego roku. Te rośliny wydają się lepiej rosnąć, gdy są przesadzane co roku. 

Wilgotność powietrza:

Nie ma danych dotyczących podanej lokalizacji, ale wiadomo, że średnia wilgotność dla wilgotnych lasów wynosi ok. 80% lub więcej, przez cały rok. 

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki temperaturowe powinny być utrzymywane przez cały rok. W naturalnych warunkach rośliny zrzucają na zimę liście, ale te uprawiane mogą ich nie tracić. W zimie wymagany jest suchy spoczynek i hodowcy podają, że te rośliny są bardzo wrażliwe na przedawkowanie wody w tym czasie. Jeżeli w okresie spoczynku roślinę wyjmiemy z doniczki, to po usunięciu starych korzeni możemy umieścić grupę pseudobulw w pustej glinianej lub plastikowej doniczce aż do pojawienia się wiosną nowych przyrostów. Hodowcy sugerują, aby zarówno rośliny zamontowane na podkładkach, jak i te umieszczone w pustych doniczkach, zamgławiać lub lekko podlewać raz na tydzień. Brak podłoża wokół korzeni ułatwia szybsze ich przesychanie i zabezpiecza przed gniciem. Po pojawieniu się wiosną nowych przyrostów rośliny należy posadzić do świeżego podłoża, ale ilość wody przy podlewaniu można zwiększyć dopiero wtedy, gdy zaczną rosnąć nowe korzenie. Nawożenie należy całkowicie wyeliminować aż do momentu, gdy wiosną rozpocznie się intensywniejsze podlewanie.