Cycnoches cooperi
Występowanie:
Peru. Ten epifityczny storczyk znaleziono w departamencie San Martín, w wilgotnym tropikalnym lesie, na wysokości ok. 500 m, w odległości 15 km od drogi z Tarapoto do Yurimaguas.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 12°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 41 mm w styczniu i lutym do 89 mm na początku jesieni. Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,9/19,2°C w styczniu do 32,2/21,1°C przez całe lato i jesień. Okres kwitnienia: styczeń
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny te kwitną jesienią i na początku zimy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej duży, do 40 cm wysokości, epifit sympodialny, którego przyrosty są zgrupowane na krótkim kłączu.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 20 cm długości. Są wrzecionowate i pokryte obejmującymi je dwurzędowo osłonkami. Z górnych osłonek wyrastają liściopodobne blaszki.
Liście:
Liście mają 20-35 cm długości i 7 cm szerokości. Kilka wygiętych, eliptyczno-lancetowatych, wzdłużnie wachlarzowato złożonych liści wyrasta w końcowej części każdej pseudobulwy. Mają ostro zakończone wierzchołki, a poniżej zwężają się. Są złożone wzdłuż środkowego nerwu i w dolnej części obejmują pseudobulwę.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 15-20 cm długości. Kwiaty wyrastają gęsto na wygiętym pędzie kwiatowym, każdy na szypułkowatej zalążni o długości do 4 cm.
Kwiaty:
 Foto: © Sunset Valley Orchids. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Na każdym kwiatostanie może być 8-12 męskich lub 1-3 żeńskich kwiatów. Kwiaty męskie są raczej duże, okazałe i pachnące. Są koloru mahoniowo-brązowego lub kawowo-brązowego z białawymi bocznymi działkami warżki i matowo-purpurowym prętosłupem. Płatek grzbietowy jest podłużno-lancetowaty, dość ostro zakończony, wklęsły, zakrzywiony do środka, ma ok. 4 cm długości. Nieco sierpowate do wydłużonych boczne płatki zewnętrzne mają ostro zakończone wierzchołki, rozkładają się ukośnie i są znacznie krótsze ale szersze niż płatek grzbietowy. Sierpowate do wydłużonych płatki okółka wewnętrznego mają ostre wierzchołki i długość prawie taką samą, jak boczne płatki zewnętrzne. Warżka ma przy podstawie pazur o długości ok. 1,5 cm oraz wydłużony, zakrzywiony do wewnątrz ząb poniżej środka. Blaszka warżki, która ma prawie taką samą długość jak pazur, ma szerokość ok. 1 cm, 5 działek i jest wklęsła przy podstawie. Zasadnicze działki są zaokrąglone i wydłużone, tępo zakończone i mają ukośnie zakrzywione wierzchołki. Bardzo krótkie działki pośrednie warżki mają ok. 0,2 cm długości. Są wydłużone, z ostrymi wierzchołkami i zakrzywiają się do wewnątrz. Działka środkowa jest podłużnie lancetowata, ostro zakończona i ma ok. 1 cm długości. Wysmukły prętosłup jest łukowato wygięty, ma maczugowaty kształt od strony wierzchołka i ok. 3,5 cm długości. Kwiaty żeńskie mają płatki okółka zewnętrznego ciemno kawowo-brązowe, płatki okółka wewnętrznego nieco jaśniejszego koloru z żółtą podstawą, warżkę żółtą z jasnobrązowym obrzeżeniem i purpurowy prętosłup.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |