Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Coelogyne massangeana
  Strona:    [1] 2  3    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail: tamaflo@gazeta.pl
Data: niedziela, 9 kwietnia 2006 23:54:03
Witam,

Ponieważ zauważyłam, że ostatnio prezentowane są raczej miniatury możliwe do uprawy przez osoby o wyższym stopniu wtajemniczenia , postanowiłam przedstawić storczyka o większych gabarytach (liście do 50 cm w górę + kwiatostan do 55 cm w dół), ale o dużej tolerancji na brak doświadczenia zapalonego miłośnika orchidei .

Coelogyne massangeana, bo o tym storczyku mowa , mam od prawie dwóch lat i śmiało mogę powiedzieć, że jest idealna do uprawy w mieszkaniu.
Jedynym utrudnieniem jest tylko to, że ze względu na sposób wyrastania kwiatostanu musi wisieć oraz w momencie wyrastania nowych pędów należy uważać, aby ich zbytnio nie zalewać, bo maja tendencję do zagniwania . I właściwie to wszystko.
Dodam jeszcze, że moja Coelogyne wysadzona do drewnianego koszyka "wisi" jakieś pół metra od parapetu północno wschodniego okna (robi za drugą firankę ) i pomimo książkowych zaleceń nie jest doświetlana.

Pędy kwiatowe rozwijają się bardzo szybko - około 3,5 tygodnia od momentu ich pojawienia się do rozwinięcia się kwiatów. Ale niestety też szybko przekwitają, bo już po dwudziestu paru dniach.
Jedyną pociechą jest to, że storczyk może kwitnąć 2 razy w roku.

Kwiaty nie są duże, około 5,5 cm szerokości. Wydzielają dość intensywny, korzenno-kwiatowy zapach.
To tyle opisu, bo szczegółowe warunki uprawy przedstawiono na tej stronie http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html

A teraz "kilka" zdjęć przedstawiających roślinę od momentu pojawienia się pędów kwiatowych


tydzień później:


i kolejny tydzień


a to już widok dzisiejszy


i na koniec małe zbliżenie






Pozdrawiam,
Tamara

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kamila Irie
E-mail:  
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 07:52:25
Witam!

Sliczny!! Uwielbiam "olbrzymy"!!

Pozdrowienia

Kamila

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: annateresa@poczta.onet.pl
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 13:51:07
Witam,
wspaniałe kwitnienie , tylko pozazdrościć i.... nabyć do swojej kolekcji. Bardzo kusząca prezentacja.
Dołączam się do gratulacji
Pozdrawiam, Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Dobrzyński
E-mail: obuwik1@gmail.com
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 13:58:16
Moje gratulacje, wpaniale kwitnienie tylko pozazdrościć. POlecam coś czerwonego przymocować do rosliny żeby nik nie zauroczył
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 14:00:34

Witam,

gratuluję i potwierdzam , to bezproblemowa roślina, u mnie też kwitnie regularnie 2 razy do roku

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona Dorochowicz
E-mail: iwodor@poczta.neostrada.pl
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 15:56:47
Witam !

Śliczna!, może i ja kiedyś dochowam się podobnego okazu. Na razie, przez moją głupotę cofnęłam moją massangeanę w rozwoju. Dobrze, że jest tak tolerancyjna jak pisze Pani Tamara

Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 16:09:40
Witam uprzejmie,
Noooo... duża i piękna ona jest To też Coelogyne, której nie ma - aktualnie się zwie C.tomentosa - może się przydać, gdyby ktoś chciał kupić
Pzdr Jurek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgorzata Borzęcka
E-mail: mabba@poczta.fm
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 21:30:27
Witam serdcznie Pani Tamaro
Przepiękna roślina śliczne kwiaty - gratulacje!!!!
Panie Jerzy, a czy Coelogyne fuscescens,Coelogyne pulverula,Coelogyne rochusseni, Coelogyne usitana nie są przepiękne???
Tylko kto wie jak je zdobyć???
Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz gratulacje dla Pani Tamary
Małgorzata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: poniedziałek, 10 kwietnia 2006 21:59:18
Witam uprzejmie,
"czy Coelogyne fuscescens,Coelogyne pulverula,Coelogyne rochusseni, Coelogyne usitana nie są przepiękne???"
Wszystkie Coelogyne są
"jak je zdobyć???"
Fuscescens, pulverula (pod ksywą "dayana") - O&M,
Rochusseni, usitana i fuscescens - OrchideeenWubben


Pzdr Jurek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: wtorek, 11 kwietnia 2006 08:32:19
Baaardzo Państwu dziękuję
A swoją drogą, to rzeczywiście będę musiała pomyśleć o przyczepieciu czegoś czerwonego do rośliny , bo ma ona jeszcze 3 młode p-bulwy i u podstawy jednej z nich już kluje się "żmijka"

"To też Coelogyne, której nie ma"... Hmmmm, fatamorgana?!..., ale zapewniam, że bardzo przekonywująca
Tomentosa, massangeana... , kto by za tym nadążył i jeszcze spamiętał?!


Nie chcę zapeszać, ale z tym zdobywaniem konkretnych odmian storczyków, to różnie bywa
Swego czasu kupiłam Coelogyne pandurata (tak, Coelogyne mają swój urok ) i ku memu ogromnemu zdumieniu okazało się, iż stałam się szczęśliwą posiadaczką Coelogyne confusa , rośliny, która nie była nawet na PS do listy rezerwowej moich storczykowych "chciejstw"...


Pozdrawiam,
Tamara

Strona:    [1] 2  3    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl