Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Coelogyne odoardi
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: niedziela, 15 lipca 2012 21:25:24
Coelogyne odoardi Schltr. 1921

Sekcja: Tomentosae

Nazwę swoją kolektorowi typu tego gatunku Odoardo Beccari.

Ciekawy gatunek o pomarańczowych kwiatach. Naturalnie występuje w Malezji – Sarawak i Sabah (Borneo) od 200 do 1900m n.p.m. jako epifit lasów wyżynnych oraz niższych partii lasów górskich.
Ogonki liściowe, elementy liści i pędów kwiatowych pokryte są mini włoskami. Kwiaty pachną bardzo przyjemnie delikatną nutą konwalii. Sam czubek mojej warżki wygląda nieco inaczej niż w roślinie sfotografowanej przez Petera o'Byrne, ale chyba jednak to wciąż ten sam gatunek.















Pozdrawiam

Piotr Markiewicz

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: środa, 18 lipca 2012 22:52:29
Gratulacje Piotrze.
Piękne kwitnienie. Ale czy odoardi? Niewątpliwie coś z Tomentosae, warżka ma z 90% cech squamulosa, pod swaniana też podchodzi Co na to E.George?
Pzdr Jurek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: środa, 18 lipca 2012 23:06:39
Dzięki, nazwa już potwierdzona, sama roślina pasuje idealnie, a nawet w opisie gatunku jest wspomniane o kilku możliwych różnicach w wyrostkach na warżce, więc istnieje kilka form. Elisabeth też przytaknęła cyt. "nie ma wątpliwości, że zakwitła ci odoardi, a że warżka nieco inna od typu, to częsty przypadek wielu gatunków" jak kiedyś zobaczyłem jej 3 różne lawrenceany to bardzo długo nie mogłem uwierzyć, że to ten sam gatunek.

pozdrawiam

Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: środa, 18 lipca 2012 23:36:17
No to włóż to może do Galerii?
Jeszcze coś powiem, od zawsze siedzę w ornitologii/birdwatchingu, tam pewność gatunku jest zawsze, jak widoczne cechy. Chyba, że mieszaniec (mewy, kaczki np.).
Od dawna w entomologii (ostatnio Ornithoptera i Goliathinii), tam zwykle w wątpliwych przypadkach do oznaczenia gatunku wystarcza wypreparowany kopulator
W storczykach rodzaju Coelogyne fachowcy przyjmują, że "warżka nieco inna od typu, to częsty przypadek wielu gatunków", warżka nie jest tym "entomologicznym kopulatorem" to pewnie trzeba poczekać na kolejnych holenderskich genetyków? I się okaże, że w Tomentosae, jak ongiś wykazali w Fuliginosae znacznie mniej gatunków, a po prostu formy lokalne?
Dobra, namieszałem, znikam
Pzdr Jurek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: środa, 18 lipca 2012 23:59:27
W Holandii też pytałem haha ale Barbara nie odpowiedziała jak dotąd ;-) No oni tam ostatnio wszystkie Bulba genetycznie przeskanowali, a i Coelogyne są pod lupą. Coel. quamulosa rzeczywiście na fotkach też wygląda niemal identycznych ale pęd jest dużo krótszy i tylko do 2 kwiatów poniekąd nieco mniejszych. Swaniana znów dużo większe i łyse 'zwierzę' haha z resztą tak samo jak velutina.... no ale w końcu muszą być coś podobne skoro w tej samej sekcji siedzą ;-) ja tam się łudziłem, że moje może dostanie nowa nazwę ale nic z tego.

Pozdrawiam

Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: czwartek, 19 lipca 2012 00:09:19
Ale kwiat, jak Ci już będzie wiądł, chętnie bym przejął. Tak, z ciekawości, pooglądam tę warżkę
Adres mój pocztowy chyba gdzieś masz, jak nie, Ci przypomnę.
Pzdr Jurek

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl