Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  doświetlanie
  Strona:    [1] 2    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Patrycja S.
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 14:06:24
Witam ponownie

Czy storczyki mozna doświetlać lampką halogenową czy wymaga świetlówki, czy też innych żarówek? Moje falenopsisy stoją w poblizu okna, ale nizej niż na parapecie i mam wrażenie że trochę im tam zimą za ciemno, a 4 mają nowe pędy kwiatowe.

Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: wari
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 14:07:27
Trochę o oświetleniu było, m.in.:
http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=618

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Krystyna Linke
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 14:08:47
Kilka lat temu kupiłam żarówkę do doświetlania roślin Philipsa. Nazywała się SL. Reflektor. moc 150 w. a zużycie energii 18w. Na pudełku są zdjęcia jakie ma zastosowanie tj. do doświetlania roślin w domu. Na ulotce nie ma informacji jakie to jest światło ale sądząc z opakowania jest to specjalna żarówka do doświetlania roślin. Używam jej już długo. Ma tę zaletę, że nie nagrzewa się a o to między innymi chodzi.
Żywotność tej żarówki to 5000 godzin. Nie sprawdzałam czy obecnie są takie w sprzedaży ale specjalistyczne sklepy nawet jesli nie mają to mogą zamówić.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anka
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 14:16:55
To może ja parę słów dodam a propos tego linka:

Nie jest prawdą, że lampy HQI są używane jedynie w akwarystyce morskiej.
Wręcz przeciwnie, świetnie się sprawdzają w akwariach roślinnych - ba, są wręcz zalecane do akwariów mających powyżej 60 cm wysokości. To tak w kwestii formalnej - bo akurat do doświetlenia falenopsisów nie jest to raczej dobre rozwiązanie

Co do świetlówek: przewaga HQI nad świetlówkami to nie jest kwestia rodzaju światła, ale jego *natężenia*. Ogólnie jedna z podstawowych prawd nt. świetlówek, które poznaje się przy uprawie roślin wodnych brzmi: dwie bylejakie świetlówki są zawsze lepsze niż jedna super ekstra . Ani między świetlówkami nie ma takich wielkich różnic, ani rośliny nie są tak strasznie grymaśne w kwestii widma (a dodam, że mówimy o uprawie roślin *wyłącznie*
pod świetlówkami, czyli w sytuacji, gdzie ewentualne problemy powinny się ujawniać znacznie szybciej i mocniej, niż przy zwykłym doświetlaniu).

Co do świetlówek *akwarystycznych*: jako grupa, nie są one ani lepsze, ani gorsze od innych - a to dlatego, że niewiele się od nich różnią (za wyjątkiem lamp przeznaczonych specjalnie do zbiorników morskich - ale te nas nie interesują). Jedna tylko cecha naprawdę je wyróżnia: są zdecydowanie (i absurdalnie) droższe.

Sun-Glo np. - wymieniona w cytowanym wątku - to zwykła ciepłobiała
świetlówka halofosforanowa. Jej odpowiedniki w hurtowniach oświetleniowych można kupić za parę złotych - ale za wypasioną nazwę i kolorowe pudełko trzeba już zapłacić ponad 20 zł.

Wniosek: nie kupować lamp akwarystycznych - nie dlatego, że są jako gorsze, ale dlatego, ponieważ to się po prostu nie opłaca. I nie dajcie się nabrać napisom na pudełku, że dana świetlówka akurat wyjątkowo dobrze imituje światło słoneczne. Firmy akwarystyczne nie odkrywają Ameryki - używają tych samych luminoforów, tych samych rozwiązań technicznych, co producenci lamp do ogólnych celów oświetleniowych.

Jeśli komuś naprawdę zależy na świetlówce dającej światło maksymalnie (jak na świetlówkę ) zbliżone do słonecznego, niech sklepy akwarystyczne omija dużym łukiem i poszuka w zwykłej hurtowni lamp o oznaczeniu 950 lub 965. Też są droższe, ale przynajmniej człowiek nie zostaje zrobiony w balona...

Takie moje trzy grosze - co prawda nie z doświadczenia storczykarskiego, tylko z "podwodnego ogrodu", ale może się komuś przydadzą

Pzdrw
Anka

PS. Na dowód, że wiem, co mówię tu jest moje akwarium roślinne:
http://strony.aster.pl/faolan/akwarium.htm

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Witold Hanak
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 14:17:42
Bardzo ładne.

Ale " 2 x Aquarelle + 2 x Narva Daylight" nie brzmi jak "świetlówka ciepła" ani jak "świetlówka zimna"

W.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata
E-mail:  
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 16:15:19
Witam Pani Aniu - ja z innej beczki - już dawno się tak nie uśmiałam jak z tego dowcipu o tym ilu akwarystów potrzeba do zmiany żarówki, napisanego na Pani stronie - jest super... dzięki za link.
pozdrawiam
beata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Witold Hanak
E-mail: wit6xra@interia.pl
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 16:29:03
Tak zastanawiając się, co znaczy 950 czy 965 w oznaczeniu świetlówek o których pisała Anka, znalazlem informację że są to świetlówki 5-pasmowe (w odróżnieniu od standardowych i 3-pasmowych)

Ceny faktycznie nie są zabójcze, bo 15-20zł.

Idę dalej studiować ten wątek

Pozdrawiam
W.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Witold Hanak
E-mail: wit6xra@interia.pl
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 16:33:20
Z drugiej strony świetlówki Fluora też nie są wiele droższe... 20-30zł.
Ale czym się one różnią od tych wcześniejszych ?? Nie ma przy nich takich oznaczeń jak przy tych 5 czy 3 pasmowych...

W.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: halina roszkowska
E-mail: halina.roszkowska@idea.net.pl
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 18:34:38
Nie tak dawno przeszukiwałam niemieckie orchideenforum.de właśnie pod kątem oświetlenia i udało mi się (jako laikowi) rozszyfrować następujące oznaczenia świetlówek, np 860, 965, 830, 930:
- potwierdza się to, co już w tym wątku padło: 900 oznacza spektrum 5-pasmowe, 800 - 3-pasmowe;
- następne dwie cyfry, to: 65 - 6500K, 30 - 3000K itd.

Pewna uczestniczka forum zastosowała w swoim orchidarium 2 świetlówki 830 i 2 - 965. Świetlówki 830 włączały się "o poranku" i "zmierzchu", świetlówki bardziej zbliżone do światła słonecznego - w ciągu całego dnia.
Te oznaczenia stosują zarówno firma Philips jak i Osram.

Pozdrawiam
Halina

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: czwartek, 12 stycznia 2006 20:37:55
Osobiście używam dwunastu Philipsów TLD 89 ("aquarelle") wymieszanych pół na pół z Philipsami 940, 950 i 965. Ile mają lumenów, kelwinów i jakie odwzorowanie barw można se zobaczyć np. na http://www.aquariumlights.ru/fr_lampp.html .

Dlaczego Philipsy? Bo tanie, mam blisko do hurtowni, a roślinom nazwa świetlówki obojętna

Dlaczego więc mieszam 89 z 9**? Aquarelki mają najlepsze widmo dla roślin, ale mój obraz przerysowują (można se różne takie oświetlające to samo akwarium zobaczyć na http://saurama.aqua-web.org/ )

Dlaczego z różnymi mieszam? Biorę te TLD 9**, które akurat mają w hurtowni A że używam rur 1,5-metrowych, to pełnego wyboru zwykle nie mają.

Dla dobra roślin i świetlówek polecam używanie stateczników elektronicznych, droższych wprawdzie, ale bezobsługowych (bez startera), i co najważniejsze - nie grzejących się, co w bliskości z podwieszonymi pod oprawami storczykami jest ważne i bezcenne

Nie wiem, jak teraz z dostępnością stateczników elektronicznych, kiedyś we Wrocławiu nie znalazłem, więc ściągałem z http://www.aqva-light.pl/ Pana Aleksandra wspominam dobrze, bo mi - tumanowi technicznemu - telefonicznie pomagał przykręcać kabelki
Pzdr Jurek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: wari
E-mail:  
Data: sobota, 14 stycznia 2006 01:51:46
Oczywoście, że HQI nie są używane tylko w akwarystyce morskiej, ale o ile akwarystyka słodkowodna radziła sobie względnie dobrze na świetlówkach, o tyle akwarystyka morska bez HQI praktycznie nie istnieje (no, może jakieś mało wymagające, ciemnolubne organizmy morskie brak światła zniosą .
Nie widzę żadnych argumentów przeciwko stosowaniu tego oświetlenia w stosunku do storczyków, może oprócz stosunkowo dużej emisji ciepła, co jednak zależy od odległości i sposobu umieszczenia lampy. Różnica związana z intensywnością światła jest zasadnicza, co wie każdy kto używa obu rodzajów oświetlenia.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: ania
E-mail:  
Data: wtorek, 29 sierpnia 2006 15:42:32
witam serdecznie - znalazłam w hurtowni swietlówkę philips Pro T-LD graphica 36W/950 czy ona nadaje sie do doświetlania ?? Z tego co przeczytałam w tym wątku to powinna ale trochę mnie zmyliło przeznaczenie tej świetlówki do pracowni graficznych i chciałam się upewnić.
Pozdrawiam anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kamila Irie
E-mail:  
Data: wtorek, 29 sierpnia 2006 18:52:40
Osram Fluora 77 ponoc swietnie sie nadaje do doswietlania storczykow.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Małgorzata
E-mail: maag@wp.pl
Data: wtorek, 29 sierpnia 2006 20:48:15
Może więc ktoś, z własnego doświadczenia, wypowie się jakie lampy najlepiej stosować do doświetleń?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Patrycja S.
E-mail: patrychas@poczta.onet.pl
Data: sobota, 4 listopada 2006 11:11:04
Witam
Zbliża sie zima, a co za tym idzie mniejsza ilosc swiatła.
Kolekcja powiekszyła mi sie o kilkanascie okazów, sa to mało wymagajace phalaenopsisy, oraz dendrobium phal.
Obecnie wieksza cześć storczyków stoi na szerokim parapecie okna wschodniego i dobrze rośnie.
Niestety nie dysponuje oknem południowym.
I pojawia sie znowu ten sam problem.
Wiem juz że najlepsze sa do doswietlania swietlówki, u mnie w gre wchodzi tylko zastosowanie żarówki energooszczędnej. Jesli storczyki zajmują ok 2,5 m2 to jaka zarówką energooszczędna i jak długo je doswietlać, żeby choc troche im "poprawic samopoczucie"???
Obecnie dysponuje zarówka o oznaczeniu i mocy 12W 230V 50Hz 4U 2700K. Pozdrawiam Patrycja

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Seba
E-mail:  
Data: sobota, 4 listopada 2006 12:29:52
Witam

Zmagałem się z problemem oświetlenia do orch jakieś 2 miesiące, oto rezultaty:

1. Żeby wszystko było ok trzeba mierzyć poziom światła żeby wiedzieć na czym się stoi.
2. ja używam świetlówek kompaktowych bo: są małe, można zmieścić dużo watów na małej powierzchni. mój zestaw to 4 świetlówki komp zimno-białe po 24W, 4 św. ciepło-białe po 14W i świetlówka liniowa światło dzienne 18W, razem ponad 150W. dzięki temu mam na wysokości 50cm od świateł poziom 10000lx a hoduję falki więc starcza.

Co do Twojego przypadku masz raz lepiej bo masz okno, z drugiej strony masz dużą powierzchnię, ale te 8000-10000lx z okna masz zagwarantowane. Wszystko oblicza się takim wzorkiem:
1 lux = 1lumen /1m2
świetlówka kompaktowa 24W daje światło ok 1400 lumenów, załóżmy że potrzebujesz 15000 luxów minus 8000 z okna. z prostego przestawienia wychodzi, że potrzebujesz 17,5 tysiąca lumenów, czyli 11 świetlówek po 24W. Trochę dużo, nie?
ale niestety tak to jest ze światłem. Ja mam powierzchnię 0,4m2 bo orch jest wyższe niż dłuższe i u mnie starcza światła, poza tym mam ścianki które odbijają światło. Dzień powinien trwać 14-16h, czyli dla oszczędności możesz włączać od 6-10 i od 15-20 powiedzmy.

Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: sobota, 4 listopada 2006 13:43:29
Witam!
U mnie od kilku lat phalenopsisy i cambrie rosną na parapecie bez dodatkowego doświetlania i corocznie kwitną bez problemu. Natomiast zwiększenia natężenia światła w ciągu dnia na pewno wymagają katlejaste , zwłaszcza gatunki botaniczne. Dla nich żadna ilość światła nie jest zbyt wielka. Ale , bardzo ważne ,aby do stycznia nie wydłużać długości dnia ponad 12 godzin, inaczej większość hybryd i gatunków nie zawiąże pąków kwiatowych. Duża ilość światła zimą wynika z faktu, że ( jak wszystkim wiadomo) liście opadają zimą z drzew i rośliny dostają dużo większą dawkę światła niż latem kiedy są cieniowane przez liście. Ja nad katlejami na parapetach umieściłem po dwie świetlówki 120 cm długości 36W i od października do stycznia doświetlam w ciągu 12 godzin, a od stycznia wydłużam im dzień do 16 godzin. Rewelacja to nie jest , ale katleje kwitną .
Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Patrycja S.
E-mail: patrychas@poczta.onet.pl
Data: sobota, 4 listopada 2006 16:11:45
Witam i dziekuję za odp.
Ale to rzeczywiscie wychodzi bardzo duzo swietlówek
Ta moja jedna żaróweczka to na nic sie zda...
Wiem wiem że rózniez bez doswietlania akurat phalaenopsisy sobie poradzą, bo 2 lata sobie radziły i ładnie kwitły, ale teraz gdy kolekcja jest powiekszona o ciekawe mieszańce to choc troche chciałam im pomóc.
Na razie zarówka zostanie i bede ja włączać popołudniu, od ok15-16 do 19-20. Moze chociaz troche pomoże a nie zaszkodzi. Pozdrawiam patrycja

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Seba
E-mail:  
Data: niedziela, 5 listopada 2006 22:40:46
cytat: Duża ilość światła zimą wynika z faktu, że ( jak wszystkim wiadomo) liście opadają zimą z drzew i rośliny dostają dużo większą dawkę światła niż latem kiedy są cieniowane przez liście.

hmm... o ile mi wiadomo lasy deszczowe np w indonezji nie zrzucają liści
są wieczniezielone, więc ten argument chyba odpada. Natomiast, jako że falki występują na terenach okołorównikowych to doba trwa TAK SAMO długo przez cały rok.

Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Seba
E-mail:  
Data: niedziela, 5 listopada 2006 22:40:49
cytat: Duża ilość światła zimą wynika z faktu, że ( jak wszystkim wiadomo) liście opadają zimą z drzew i rośliny dostają dużo większą dawkę światła niż latem kiedy są cieniowane przez liście.

hmm... o ile mi wiadomo lasy deszczowe np w indonezji nie zrzucają liści
są wieczniezielone, więc ten argument chyba odpada. Natomiast, jako że falki występują na terenach okołorównikowych to doba trwa TAK SAMO długo przez cały rok.

Pozdrawiam

Strona:    [1] 2    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl