Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Stanhopea- warunki uprawy
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: poniedziałek, 16 marca 2020 02:06:01
Witam ponownie, kiedyś w ogrodzie botanicznym wpadł mi w oko ten storczyk, trochę poczytałem i jedni piszą, że jest trudny, inni, że wcale nie. Do większości wymagań tej rośliny mogę się w pewnych granicach dostosować poza światłem stąd moje pytanie, czy pół metra od szyby wschodniego okna to będzie wystarczające światło dla tej rośliny?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Oboza Kazimierz
E-mail: kazimierz.oboza51@gmail.com
Data: poniedziałek, 16 marca 2020 12:11:59
Każdy gatunek Stanhopea ma indywidualne wymagania, tak świetlne jak i temperaturowe oraz wilgotnościowe. Należy ustalić z jakim gatunkiem ma się do czynienia i wtedy będzie łatwiej dobrać w miarę optymalne warunki uprawy. Wśród stanhopei są gatunki, które muszą rosnąć w warunkach intensywnego naświetlenia i takie które dobrze czują się w półcieniu, ale wszystkie raczej wolą ciepełku. Dla mnie najłatwiejszym jest stanhopea wardi, który u mnie rośnie niezawodnie od lat. Na lato wynoszę je do ogrodu, wieszam na gałęzi i tam mi kwitnie najczęściej w lipcu bądź sierpniu niezawodnie co roku, a przy tym cudownie pachną kwiaty.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: środa, 25 marca 2020 14:51:34
Dziękuję za konkretną poradę, pewnie dlatego S. wardii jest chyba najczęściej widywanym gatunkiem w ogrodach botanicznych. Zdawałem sobie z tego sprawę ze rodzaj ma dość zróżnicowane wymagania ze względu no duży zasięg geograficzny. A teraz do konkretów, jak na razie ze względu na cenę w grę wchodzą takie gatunki: S. embreei, S. guttulata, S. jenischiana, S. maduroi ewentualnie S. assidensis. W jakimś stopniu mogę się dostosować do wymagań ale jednak wolałbym dobrać roślinę do warunków jakie mam w domu.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka i Marek
E-mail:  
Data: piątek, 27 marca 2020 08:10:09
Myślę, że S. wardii jest popularna bardziej z powodu odporności na niekorzystne warunki niż z jakichkolwiek innych przyczyn. W każdym rodzaju znajdzie się taki gatunek lub hybryda.
Jeśli jeszcze nie znalazłeś, to jest taka strona : http://stanhopea.autrevie.com/
Znajdziesz tam wzmiankę, że S. wardii być może w naturze występuje jedynie w południowej Nicaragui a w innych miejscach jest mylnie oznaczana.
Podobnie rzecz się ma z Coryanthes elegantium który długo uważano za szeroko rozpowszechniony gatunek - od pacyfiku po Brazylię. Dziś uważa się, że występuje on jedynie po zachodniej stronie Andów.
Strona jest fajna, przy części gatunków są opisy nagradzanych klonów z podaną wielkością kwiatów, miejscem i datą oceny.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: piątek, 27 marca 2020 11:47:42
No na tym właśnie polega łatwość uprawy. Strona wydaje się być ciekawa, poczytam i wybiorę coś co ma najniższe średnie temperatury w naturze oraz toleruje najsłabsze oświetlenie a raczej kompromis pomiędzy tymi dwoma.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: Sslyk@poczta.fm
Data: poniedziałek, 6 kwietnia 2020 23:03:04
Wybrałem z tego grona S. assidensis pomimo, że hybryda bo chyba najłatwiejsza, No i kwiaty ma najładniejsze. Jeśli mi zakwitnie nie omieszkam się pochwalić :-)

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl