Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  vanda korzenie
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: krystyna
E-mail:  
Data: piątek, 26 listopada 2010 23:20:36
Niedawno kupiłam Vandę. Ma dużo długich i rozgałęzionych korzeni. Po zanurzeniu korzeni w wodzie zauważyłam, że część jest gruba i zielona a duża część to cienkie i brązowe korzonki.
Czy to normalne, że stare korzenie zasychają i czy należy je obciąć.
Proszę o radę.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mery
E-mail: j.m.majchrzak@wp.pl
Data: piątek, 26 listopada 2010 23:44:01
Witam!
Proszę zapoznać się z opracowaniem:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/Vanda.html

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: krystyna
E-mail:  
Data: sobota, 27 listopada 2010 20:36:32
Zanim napisałem ten post to przeczytałam wszelkie informacje o Vandach na tym i na innych forach. Przejrzałam również archiwa dawnych forów. Mam też kilka książek o storczykach. Nie ma w nich tylko właśnie potrzebnych informacji. Na załączonych przez forumowiczów zdjęciach korzenie Vand są w różnym stanie. Na mojej roślinie część korzeni ma welamen a część nie i te w trakcie moczenia są brązowe a po obeschnięciu są zielone. Różnią się między sobą tylko grubością i tym, że potem nie stają się srebrzyste. Ponieważ w takim stanie roślinę kupiłam a była to nowa dostawa więc z tąd moje pytanie czy te cienkie korzenie są żywe i je zostawić, czy lepiej je usunąć aby po jakimś czasie nie zaczęły gnić. A inna kwestia jest taka, czy korzenie z czasem stają się cienkie i zamierają, czy że takie są przyczyną jest nieprawidłowa uprawa.
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: sobota, 27 listopada 2010 20:41:10

Zielony kolor "na sucho" świadczy prawdopodobnie o pokryciu korzeni glonami. Łatwo sprawdzić czy są suche: wystarczy spróbować złamać. Suchy korzeń złamie się, czyli można go obciąć. Żywy będzie sprężysty.

Pozdrawiam,
Grażyna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl