Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  cattleya hybr-proszę o pomoc
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: BP
E-mail: barbara.przybysz@op.pl
Data: sobota, 20 listopada 2010 15:30:23
Proszę o pomoc. Kwiatek stoi na oknie południowym, latem był cieniowany, podlewany raz w tygodniu. Liście są lekko zwiotczałe. Czy można go przesadzić? Ma nowe przyrosty, ale stare korzenie są popsute. Czy obecnie jest dobra pora na przesadzanie? Jak pomóc kwiatkowi? Czy można go podzielić?
Linki do zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8db3c98ba70c1cd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d0ca58ceeec24f2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e7e3d7971850552.html

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: sobota, 20 listopada 2010 16:48:02

Witam,

Roślina jest wyraźnie odwodniona, dlatego liście straciły turgor. Prawdopodobnie podlewanie raz w tygodniu latem, przy upałach to było na mało .

Teraz radzę codziennie zamgławiać liście (trochę i tak padnie na podłoże), to powinna dojść do siebie, a od czasu do czasu podlać.

Z przesadzaniem radziłabym wstrzymać się do wiosny, kiedy pojawią się nowe korzenie, bo wtedy łatwiej się ustabilizuje. Podzielić można tylko wtedy, gdy każda z części będzie miała przynajmniej 2-3 stare pseudobulwy i nowy przyrost.

Jeżeli już konieczne jest przesadzenie teraz, to po wyjęciu rośliny z podłoża można uciąć wszystkie stare korzenie, posadzić do nowego podłoża tak, aby kłącze było na powierzchni. Przy braku korzeni roślina będzie się chwiać, dlatego trzeba wbić w podłoże 3 patyczki, związać je u góry, a do tych potyczków przypiąć lub przywiązać pseudobulwy. Roślina nie może się ruszać, bo wtedy przy każdym ruchu połamią się ewentualnie pojawiające się nowe korzenie. Trzeba zapewnić wysoką wilgotność (zamgławianie liści), ale dopóki nie ma nowych, zdrowych korzeni nie należy podlewać, bo bez korzeni nie ma czym czerpać wody. Po 1-2 miesiącach powinny się pojawić nowe.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Katie
E-mail:  
Data: sobota, 20 listopada 2010 16:49:54
na moje oko to on tam na dole gnije, prawda? Przesadź go jak najszybciej do nowej doniczki z podłożem, takiej nieprzezroczystej, żeby Ci glony nie rosły. No i oszczędniej troszeczkę z podlewaniem. Należy pamiętać, że storczyka lepiej przesuszyć niż zalać. Ja już zabiłam jednego storczyka z miłości. Nie przeżył mojego podlewania właśnie.
Przed przesadzeniem możesz spryskać lekko nowe podłoże. Po przesadzeniu nie podlewaj przez jakies 10 dni. no i Powodzenia życzę

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Katie
E-mail:  
Data: sobota, 20 listopada 2010 16:55:24
Widzę, że pani Grażyna odpisała też na tą wiadomość, więc proponuję zastosować się raczej do jej wskazówek, gdyż jest specjalistą w tej dziedzinie.
Pani Grażyno, a zwróciła pani uwagę może na to oglonione dno? Bo mi się wydaje, że tam mogły korzonki coś podgnić...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: sobota, 20 listopada 2010 17:15:06

Nie sądzę, aby korzenie gniły przy takiej niewielkiej ilości wody. Tak czy siak, przy przesadzaniu obcina się stare korzenie, bo one już do niczego się nie nadają, co najwyżej utrzymują roślinę w doniczce. W przezroczystych doniczkach zawsze pojawiają się glony, ale nie są one zbyt niebezpieczne. Natomiast pewne jest, że "katlejaste" lepiej rosną w glinianych doniczkach (lepsza wymiana powietrza), co nie oznacza, że nie można ich sadzić do plastiku. Poza tym gliniane są cięższe i nie przewracają się pod ciężarem rośliny.
Podłożem powinna być gruba kora.

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: BP
E-mail: barbara.przybysz@op.pl
Data: sobota, 20 listopada 2010 22:15:31
Dziękuję za rady, zastosuję się do nich i zaprezentuję roślinę za jakiś czas.
Pozdrawiam.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl