Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Cattleya trianae ma młode przyrosty - co robić?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Elżbieta Ziąbkowska
E-mail: jaeuterpe@gmail.com
Data: czwartek, 18 listopada 2010 10:09:53
Podczas ostatniego "powiewu" ładnej,ciepłej pogody zauważyłam,że moja Cattleya trianae wypuściła młode przyrosty.Czy mam ją pielęgnować tak,aby one rosły,czy jednak nie dać im urosnąć do wiosny.
A co będzie gdy zaschną? Roślina stoi w chłodniejszym miejscu.Kwitnąć raczej nie będzie,bo nie ma pochewek.
Proszę o radę.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wiktor
E-mail:  
Data: czwartek, 18 listopada 2010 10:38:05
Cattleya trianei,w warunkach europejskich zakwita pomiędzy grudniem a lutym.Jej cykl wzrostu powinien u nas przebiegać następująco.Wzrost rozpocząć powinna wiosną,do jesieni wykształca nową psb oraz pochewkę kwiatową.Następnie trzeba zapewnić jej długi okres spoczynku,ograniczając prawie zupełnie podlewanie.Wznawiamy podlewanie w momencie kiedy pochewka zaczyna się budzić do rozkwitania.Po kwitnięciu znowu przejść powinna,ale krótki tym razem,okres spoczynku,tym dłuższy im roślina wcześniej zakwitła.Chodzi o to,by rozpoczęła wegetację w czasie kiedy ilość światła będzie na tyle duża,żeby roślina mogła mocno urosnąć.Kwitnie w okresie który podałem wcześniej.Tak więc przyrosty tego gatunku o tej porze roku,w naszych warunkach,nie zapewnią kwiatów.Psb wykształcą się słabe,i niezdolne do wydania kwiatów.Błąd Pani polega na tym,że dopuściła Pani do wzrostu zbyt póżno,trzeba było roślinę przesuszać.Ja miałem z nimi te same problemy,i dylemat co zrobić z tymi póznymi przyrostami.Można je po prostu brutalnie obciąć,co czasem,z żalem ogromnym czynię.Pozdrawiam Wiktor

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl