Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Deszczówka, ale czy właściwa
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: sobota, 18 września 2010 21:37:48
Witam,
Obserwując moje rośliny mam wrażenie, że deszczówka, którą je podlewam, jest nie najlepsza. Podstawy pseudobulw, starsze korzenie oraz kora zaczynają szarzeć. Na keramzycie w podstawkach pojawił się białawy nalot. Na nawiżaczy pojawiły się białawe wykwity
Czy woda deszczowa zbierana z dachu pokrytego dachówką betonową, może nie nadawać się do podlewania storczyków? Czy w tym wypadku wrócić do odstanej kranówki? Zakup takiej ilości destylowanej jest trochę kosztowny.

titus

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: piotr swiatoniowski
E-mail:  
Data: sobota, 18 września 2010 23:30:55
teoretycznie z betonu może się uwalniać zarówno wapń jak i gips, warto sprawdzić przynajmniej ph wody, deszczówka bez dodatków powinna mieć ph 7 lub trochę niższe (w miastach podczas opadów do wody dostają się siarczany)

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: marta.uscienska@gmail.com
Data: niedziela, 19 września 2010 09:18:30
Właśnie tak jest. Siarczany są gorsze od węglanów. Może by mieszać deszczówkę z wodą zdemineralizowaną? W Carrefour 5l baniak kosztuje 3-5zł. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agaczka
E-mail: myszawisza@wp.pl
Data: niedziela, 19 września 2010 11:57:12
Witam, ja mam trochę inny problem z deszczówką... mam wrażenie, że przez nią niektóre z moich roślin, konkretnie phalaenopsisy, mają problemy na styku korzeni i łodygi. Korzenie w doniczce są ok, liście ładne a miejsce wyjścia korzeni z łodygi jest czarne (Phal. Philadelphia) lub zagniwało (śp Phal. stuartiana). Te rośliny nie miały ze sobą styczności. Z drugiej strony hybryda dendrobium rośnie ok, cambria, która była całe lato na dworze też wygląda w porządku... więc może to nie deszczówka, tylko ja coś robię źle... a może przegotowywać tą deszczówkę... będę wdzięczna za uwagi. Pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: poniedziałek, 20 września 2010 08:13:30
Proszę o poradę, jak mogę sprawdzić moją wodę bez potrzeby angażowania całego laboratorium? Czy są jakieś proste i tanie sposoby, np.: domowe ph-metry?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: marta.uscienska@gmail.com
Data: poniedziałek, 20 września 2010 09:35:52
W miarę dokładnie można to sprawdzić świeżym papierkiem lakmusowym ale nie ma to większego sensu, bo lekko kwaśna woda jest dobra dla storczyków. Najgorsza jest mineralizacja i to właśnie związkami wapnia i magnezu. Pozostaje więc rozcieńczanie wodą zdemineralizowaną. Tak mi się wydaje. Ważne jest też naczynie w jakim woda ta jest przechowywana. Może reagować z lekko kwaśną wodą. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: poniedziałek, 20 września 2010 11:16:53
Dobrze, poprawiam się. Jak zbadać wodę pod kątem rozpuszczonych w niej związków?
Mieszkam na wsi, a więc ilości związków siarki będzie się zmieniała wraz z porą roku (palenie w piecach c.o.). Warto było by to kontrolować. nawet jeśli zbierał bym deszczówkę "prosto z nieba" a nie z rynny dachowej.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: poniedziałek, 20 września 2010 12:36:50
Chyba znalazłem częściową odpowiedź na móje pytania: http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=12416&pg=1

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: wtorek, 2 listopada 2010 21:57:48
No i kolejne rozczarowanie, tym razem jakością tego co sprzedają pod nazwą "woda destylowana". Od ostatniego posta używam tylko takiej wody, bez domieszek kranówki. We wrześniu oczyściłem nawilżacz powietrza z osadu. W tej chwili urządzenie pracuje dłużnej w związku z ogrzewaniem domu. Przez tydzień nie było mnie w domu, a po powrocie trochę się wystraszyłem, bo liście roślin, półki, nawilżacz są znowu siwe. Nie badałem wody, ale mam wrażenie, że ktoś robi klientów w konia, każąc płacić sobie po 5 zł za bańkę wody (ponoć) destylowanej...
Ręce opadają.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: piotr sw
E-mail:  
Data: środa, 3 listopada 2010 01:07:23
to chyba jednak mało prawdopodobne, może jednak sprawdz ph testem, można taki kupić w sklepie zologicznym, woda destylowana ma ph około 5, chociaż z drugiej strony nie mam pomyslu skąd ten osad...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: środa, 3 listopada 2010 15:09:25
Cześć.Dam Ci taką poradę.Zorganizuj kawałek ,około 2x1,5 metra folii budowlanej,takiej czarnej zwykłej,przytwierdź po dłuższych bokach jakieś listwy/kije.Oprzyj to urządzenie o płot pod kątem ,jaki uznasz za najlepszy, tak by było po środku wgłębienie,taka półrynna /nic mi nie przychodzi do głowy jak to nazwać/.Stawiasz wiadro i masz tanie i sprawne urządzenie do łapania deszczówki.W czasie średniego opadu nałapiesz tyle czystej deszczówki,że będzie mógł nią handlować.
O jeszcze jedno dobrze jest poczekać jakie pół godziny od rozpoczęcia opadu- opadną wszystkie zanieczyszczenia zawarte w powietrzu.Warto sprawdzić najprostsze wielokrotnie okazuje się najlepsze.
Powodzenia

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: czwartek, 4 listopada 2010 11:21:00
Czy ktoś z was używał domowe testy twardości ogólnej (GH) i węglanowej (KH)?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: czwartek, 4 listopada 2010 13:39:31
Używałem a w czym problem?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: titus1
E-mail:  
Data: czwartek, 4 listopada 2010 14:02:33
Problem w skuteczności takich domowych testów. Czy jest sens wydawać pieniądze na takie zestawy, czy lepiej gnać do wodociągów lub sanepidu z kilkoma próbkami wody i zdać na profesjonalny test za ~30 zł /próbkę.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: czwartek, 4 listopada 2010 16:49:49
Oj to by była taniocha,Wg mego rozeznania pełen test wraz konduktywnością,jak ja się orientuje kształtuje się około 500zł.
Folia tańsza i nigdzie nie musisz biegać.Ja trzymam deszczówkę w piwnicy -ciemne i chłodne miejsce /plastikowa beczka 20l/ .Nie mam problemów,zimą topię śnieg po zgarnięciu wierzchniej warstwy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: czwartek, 4 listopada 2010 16:56:24
Jeszcze dodam,że taka deszczówka jest bardzo dobrze dotleniona co ma duże znaczenie dla roślin.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl