Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Oświetlenie witryny okiennej
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Belfegor
E-mail: belfegor_allegro@wp.pl
Data: wtorek, 24 sierpnia 2010 00:34:17
Witam
posiadam witrynę okienną 1m x 55cm o wystawie północnej gdzie słońce w lecie świeci przez ok 3-4 godziny i mam pomysł żeby doświetlać ją żarówkami energooszczędnymi o mocy 40w bo mimo że stosuje doświetlanie standardowymi świetlówkami o mocy 20w i jedną typu "fluora" o mocy 18w to rośliny (Bollea,Stanhopea,Oerstedenia i Phragmipedium) słabo rosną i są małych rozmiarów,jakie lampy mam użyć lub co mam zrobić żeby polepszyć im warunki? Dziękuje i proszę o radę!!!
Pozdrawiam Bartosz

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wiktor
E-mail:  
Data: wtorek, 24 sierpnia 2010 22:25:13
Od dłuższego czasu stosuję świetlówki kompaktowe firmy Megaman symbol BR0620P. Rośliny czują się dobrze.Moje okno ma wystawę południową,a doświetlam cały czas od jesieni do wiosny,żeby utrzymać czternastogodzinny dzień.Są to lampy przeznaczone do roślin,o widmie przystosowanym do fotosyntezy. Nie wiem czy można kupić je w Polsce,na pewno są do kupienia w Bauhausie w Niemczech,ale znalazłem je kiedyś w sklepie internetowym.Zaletą jest to,że żarówka zamknięta jest w szklanym reflektorze,co nie niszczy lustra,podczas spryskiwania,oraz przy podwyższonej wilgotności powietrza.Polecam je Panu szczególnie,ponieważ stosowałem lampy innych firm,ale te zdecydowanie najlepiej zdały egzamin.I jeszcze jedna informacja dosyć moim zdaniem istotna,kolor światła nie jest drażniący,delikatnie różowy,nawet dosyć przyjemny dla oczu.Pozdrawiam serdecznie Wiktor.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: czwartek, 16 września 2010 10:16:45
Hej.
Swoje rośliny doświetlałem świetlówkami zintegrowanymi o mocy 25 i 55 W przez 13 godz.Trwało to od marca do sierpnia.Małe okno-zachód.Storczyki rosły b.dobrze lecz z kwitnieniem krucho.Zapewne wynika to z nieodpowiedniego widma światła jakie emitują te świetlówki - za dużo zieleni a mało czerwieni w tym widmie.Mimo,że lampy wisiały około 70 cm nad roślinami prawie wszystkie "kierowały" się w kierunku okna.Teraz doświetlam lampą HPS.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail:  
Data: sobota, 9 października 2010 10:20:07
@ Wiktor: Czy możesz zdradzić:
1. jak gęsto masz powieszone te świetlówki (1 na metr wystarczy?)
2. jak wysoko należy je powiesić?
Pozdrawiam
Anka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: 41ryszard
E-mail: 41ryszard@gmail.com
Data: sobota, 9 października 2010 14:40:35
Przepraszam,że się wtrącam lecz też jestem zainteresowany rozwiązaniami światła przy hodowli storczyków.Co sądzicie o tych informacjach?
Ten artykuł,moim zdaniem bardzo ciekawy,pod adresem - http://tropicjungle.blox.pl/2010/02/Doswietlanie-roslin.html.
i drugi link o problemach światła przy uprawie roślin.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=3104
Ukłony.
Ryszard

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wiktor
E-mail:  
Data: sobota, 9 października 2010 22:08:58
Moje świetlówki rozwiesiłem w odstępach ok 70 cm.Odległość od roślin uzależniam od gatunku.Dla Cattlei około 15 do 20 centymetrów nad roślinami.Mniej wymagające stawiam wokoło Cattlei.Tworzą wianuszek wokoło nich.Jakoś rosną.Ale nic moim zdaniem nie zastąpi światła naturalnego.Ja doświetlam tylko rośliny od jesieni do wiosny,po to tylko aby miały 12 14 godzinną długość dnia.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail:  
Data: niedziela, 10 października 2010 14:37:18
Dziękuję za odpowiedź. Chcę dokładnie tak samo jak Ty tylko doświetlić moje storczyki, które całkiem nieźle sobie dają radę same, ale gdy dzień staje się krótszy to pewnie im światła trochę brakuje.
Pozdrawiam wszystkich.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl