Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Dendrobium aberrans
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: środa, 14 kwietnia 2010 02:50:52
witam,
moje dendrobium aberrans żółknie Dwa listki na dwóch różnych psb jest ich razem 6 zrobiły się żółte choć nie straciły turgoru, korzenie jak na mój gust wyglądają w porządku. Uprawa u mnie - niestety jeszcze na parapecie (orchidarium w budowie) południowo-zachodnim w szklanej kuli w warstwie spagnum pod którą znajduje się keramzyt do 1/3 zalany wodą. okna są zastawione z zewnątrz dwustronnie matowioną pleksi ale tylko wtedy kiedy jest "czyste słońce" gdy jest za chmurami nie stawiam tych ekranów. Pilnuje żeby spagnum nie wysychało na tzw "wiór" tylko żeby bylo stale choć lekko wilgotne.. Zamgławiam minimum raz dziennie rano - dość często zdarza się, że też po południu.. Temperatura min. 17 w nocy do ok 27 stopni w dzień. Na pewno kuleje wilgotność choć w samej kuli nie mierzyłam w pokoju jednak panuje 60% w porywach do 70%
Co może być przyczyną żółtych listków tego dendrobium? Zrobiły się takie w zaledwie 1 dzień - pozostały na nich gdzie niegdzie tylko małe zielone kropki, reszta liści i psb jest można powiedzieć nawet ciemno zielona

z góry dziękuję za pomoc
pozdrawiam
marzena

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Michał Czarnecki
E-mail: misiek422@gmail.com
Data: piątek, 16 kwietnia 2010 13:00:55
Hmmm... długo zastanawiałem się, co może dolegać Pani Dendrobium. Takie warunki powinny odpowiadać temu gatunkowi, który pochodzi z ciepłych, wilgotnych siedlisk, a warunki w ciągu roku ulegają tylko niewielkim wahaniom. Oto moje typy: a-zagłodzenie; liście żółkną, bo roślinie brakuje substancji odżywczych; b-roślina była narażona na przeciągi i ją "przewiało"; c (do tego skłaniam się najbardziej)-jeśli Dendrobium rośnie w doniczce, korzenie mogły zgnić; miniaturki, do jakich należy D. aberrans, trzeba koniecznie uprawiać zamontowane na korze. Temperatura w porządku, nasłonecznienie raczej też, wilgotność-najlepsza byłaby ok. 80 %, ale 70 to też przyzwoicie. Pozdrawiam, MC

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: marzena
E-mail: m-sowka@tlen.pl
Data: piątek, 16 kwietnia 2010 13:33:42
Panie Michale serdecznie dziękuję za reakcję. Zaglądam nerwowo co niemalże godzinę, żeby sprawdzić czy ktoś napisał
Stawiam na b i częściowo c drzwi mojego balkonu otwierają się na parapet na którym stoi aberrans - choć z drugiej strony.. na tym samym parapecie stoją też w kuli aerangisy i siewki phalaenopsis i ładnie puszczają nowe listki.
Korzenie wyglądają raczej dobrze i nawet pojawiają się nowe odnóżki.. Chętnie poślę zdjęcia na maila jak Pan pozwoli, jeszcze z żółtymi listkami. Dziś listków żółtych już nie ma odpadły wczoraj
Wszystkie jak należy będą na korku jak tylko skończę orchidarium teraz muszą się przemęczyć w szklanych kulach, które mają imitować akwarium

pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Marzena

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mała MI
E-mail:  
Data: poniedziałek, 4 października 2010 13:42:04
niestety moje dendrobium aberrans też zaczęło żółknąć, straciło praktycznie wszystkie liście a bulwy zaczęły się marszczyć. nie mam przyrostów nowych, a teoretycznie robię wszystko jak teoria mówi

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agata
E-mail:  
Data: poniedziałek, 4 października 2010 16:41:27
Szklana kula - nie jestem pewna, czy to jest dobre rozwiązanie, jeśli nie ma tam odpowiedniego wietrzenia Sceptycznie podchodzę do umieszczania storczyków we wszelkich szklanych pojemnikach tego typu, jak np. akwarium czy szklana kula, jeśli nie ma odpowiedniej wentylacji.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl