Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Kalendarium

Odpowiedz  Pokaż cały wątek
Temat: Co do cieniowania
Autor: Dorra
E-mail: dorra@telia.com
Data: wtorek, 6 sierpnia 2019 10:21:00

Mieszkam wysoko na północy i kiedy zimą światło dzienne nie jest dłuższe niż 5-6 godziń, to latem jest u mnie jasno 21 godziń na dobę. Co do potrzeby doświetlania zimą, każdy mi przyznaje rację. Kiedy jednak poruszam temat zaciemniania latem i przyznaję się że podczas dwóch letnich miesięy przykrywam i zaciemniam moje storczyki już o godz 21-ej... wtedy spotykam się z niewiarą i sprzeciwem.

A przecież po tylu latach uprawy storczyków, naprawdę zauważyłam że potrzebny im jest nocny odpoczynek. Z moich obserwacji doszłam do hypotezy że co najmniej 6 godzin ciemności jest potrzebne.

Dlatego też ucieszyłam się czytając miesięczne listy Hackneya. Co do tych 6 godzin mniej czy więcej, dalej nie mam potwierdzone... ale co do zaciemniania porusza Courtney Hackney ciekawe aspekty.

Cytat z listu Pażdziernik 2007, Courtney Hackney :
"Dni stają się coraz krótsze od czerwca i światło dzienne zmniejsza się poniżej 12 godzin. Wiele storczyków używa skróconej długości dnia jako wskaźnika, że nadszedł czas kwitnienia. Hodowcy uprawiający w domach muszą odpowiednio dostosować swoje oświetlenie. Jeśli chcesz by storczyk zakwitnął, nie jest konieczne stopniowe skrócanie światła, ale konieczne jest skrócenie długości dnia jako dzień. Niektórzy hodowcy uprawiający w domach, polegają na świetle wyłącznie wpadającym przez okna. Te storczyki z dobrymi ekspozycjami południowymi lub wschodnimi... o ile zapewniona im jest zmiana długości dnia... często bardzo skutecznie kwitną każdego roku.
Wiele Cattleyi jest jednak zdezorientowanych jeśli w nocy zostaną włączone światła żarowe. Podejrzewam, że z powodu w nocy padającego światła z ulicy, wiele Cattleyi uprawianych w pomieszczeniach nie kwitnie. Cattleye kwitnące jesienią są bardzo wrażliwe na kurczącą się długość dnia i mylą je zewnętrzne światła nocne."

http://roseg4art.com/Growing-tips/fall-growing-blooming-watering-pests-fertilizing.htm

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl