Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

Odpowiedz  Pokaż cały wątek
Temat: Oeonia oncidiiflora = rosea
Autor: Piotr M
E-mail: pierre2@interia.pl
Data: piątek, 1 września 2006 01:17:08
W końcu i ja coś pokaże

Oeonia oncidiiflora to monopodialny epifit pochodzący z Madagaskaru, rosnący na wysokości od 100 do 1500m. Kwitnie na wyprostowanym pędzie dłuższym od liści, które mają 4-5 cm, na jesień i w zimę kilkoma kwiatami (3-7) o wielkości do 2.5cm, u mnie to jednak niecałe 2 cm. Wymaga małej ilości światła, wysokiej wilgotności, stanowiska zacienionego, a niemieckie źródło podaje, że nadaje się nawet na jasne okno północne Toleruje temperatury od 18 C do 30 C, dużą ilość wody podczas wzrostu i mniejszą gdy roślina jest dorosła. Po przekwitnięciu można nieco zmniejszyć podlewanie i obniżyć nieznacznie temperaturę do momentu pojawienia się kolejnego przyrostu. A wtedy należy uważać żeby nie przelać bo może zagnić. Tylko już czegoś nie rozumiem? Niby storczyk monopodialny, a tu piszą o nowym przyroście...

Synonimy: Aeonia rosea Ridl. 1885; Oeonia forsysthiana Kraenzl. 1900; Oeonia oncidiiflora Kraenzl 1893

Mój okaz ma około 50 cm długości, wytwarza wiele bocznych korzeni, jest to roślina chętnie pnąca się, a tak wygląda:

Tuż przed kwitnieniem:



Pierwszy kwiatek


Drugi się ociągał, i szybciej otworzył się trzeci


No i ten drugi otworzyłem ręcznie dzisiaj, ale narazie jest jeszcze pomarszczony więc foto pozostałych:


A tak wygląda cała roślinka:


Kwiatki są w sumie lekko kremowe a nie zupełnie białe i się przepięknie mienią w świetle. Jeszcze zbliżenie:



Pozdrawiam






Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl