Cochlioda rosea

(Lindley) Bentham & Hook.f. 1881
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Oncidiinae

 

Foto: © Piotr Piesik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Cochlioda rosea

Synonim: Mesospinidium roseum (Lindley) Rchb.f. 1844, Odontoglossum roseum Lindley 1844, Oncidium roseum (Lindley) Beer 1854. 

Występowanie:

Kolumbia, Ekwador i Peru. W południowym Ekwadorze storczyki te rosną na stosunkowo niewielkim obszarze w bardzo wilgotnych lasach w prowincjach Zamora-Chimchipe i Loja. W północnym Peru rośliny spotyka się w departamentach Cajamarca i Amazonas. W Ekwadorze i Peru spotykane są  zwykle na wysokościach ok. 2000 m, ale są doniesienia o napotkaniu ich na wysokości 1500 m, a nawet 2550 m. W Kolumbii rosną w górach w północnej części departamentu Antioquia na wysokości 3000-3100 m.  

Klimat:

Brak danych o ekstremalnych temperaturach ze stacji Tarapoto w Peru.
Brak danych o wilgotności dla tej stacji, ale dane z innych stacji w regionie wskazują, że wilgotność w mokrych górskich lasach wynosi około 80% przez cały rok.
Opady od 41 mm w styczniu-lutym do 89 mm w sierpniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) przez cały rok 21-23°C/10-12°C.
Okres kwitnienia: cały rok oprócz września.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Stosunkowo niewielki do umiarkowanego sympodialny epifit osiągający 20 cm. 

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 3-5 cm długości. Jajowate pseudobulwy są mocno spłaszczone, mają dość ostre krawędzie i płytkie rowki na spłaszczonych bokach. Są rozmieszczone blisko siebie na krótkim kłączu i przy podstawie częściowo osłonięte przez 2 pary osłonek. Z górnej większej wyrasta blaszka przypominająca liść. 

Liście:

Liście mają 5-20 cm długości i 1,0-2,5 cm szerokości. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrastają 1-2  liście o kształcie eliptyczno-owalnym do liniowego. Mają ostre lub tępe wierzchołki, kształt klinowaty lub zwężony tworząc podłużnie złożony, podobny do ogonka pęd przy podstawie. Blaszki liściowe przy osłonkach z których wyrastają są podobne do liści wyrastających na wierzchołku pseudobulwy, ale znacznie mniejsze. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 13-45 cm długości. Prosty do pofalowanego lub łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta przy podstawie ostatnio dojrzałej pseudobulwy wzdłuż górnej osłonki przy podstawie. Kwiaty są rozmieszczone raczej luźno na górnych dwóch-trzecich pędu kwiatowego, ale czasem zdarzają się rozgałęzienia. Każdy kwiat wyrasta na długiej, wysmukłej, dość sztywnej szypułkowatej zalążni, która ma 1,5 cm długości. 

Kwiaty:

5-15. Kwiaty w kształcie gwiazd są szeroko rozłożone, ciemno różowoczerwone i mają do 2,0-3,8 cm średnicy. Wąsko eliptyczne, tępo zakończone płatki obu okółków mają 1,0-1,8 cm długości i do 0,4 cm szerokości. Mają wyprostowany płatek grzbietowy i ukośnie rozłożone płatki obu okółków. Warżka ma 0,9-1,6 cm długości, jest umocowana do niższej części prętosłupa i skierowana jest do przodu od klinowatej podstawy, ma 3 wyraźne działki. Boczne działki są krótkie, widocznie jajowate w pobliżu lub nieco poniżej działki środkowej. Dość długa, podłużno-owalna działka środkowa zakrzywia się stopniowo w dół i ma tępy wierzchołek. Zgrubienie ma 1-2 pary krótkich, mięsistych wyrostków w okolicy podstawy. Gruby prętosłup ma 3-działkowy wierzchołek i około 0,6 cm wysokości od tyłu.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Średnia temperatura dnia przez cały rok wynosi 21-23°C, a nocy 10-12°C, co daje różnicę dobową 9-13°C. Zmienność wysokości naturalnych siedlisk wskazuje, że rośliny mogą się adaptować do temperatur o 2-3°C niższych niż podane. 

Światło:

12000-25000 luksów. 

Podlewanie:

Opady w Tarapoto są niewielkie do umiarkowanych przez cały rok, z nieco bardziej suchym okresem w zimie. Warunki w siedliskach górskich wilgotnych lasów są bez wątpienia bardziej mokre niż podają to dane klimatyczne, ponieważ dodatkowej wilgoci w ciągu całego roku dostarczają mżawki i obfita rosa. Opady w naturalnym siedlisku są jednak prawdopodobnie takie same, z nieco bardziej suchym okresem w zimie i na początku wiosny. Uprawiane rośliny powinny być podlewane dość obficie w okresie aktywnego wzrostu, ale wymagany jest doskonały drenaż, a korzenie po podlaniu muszą szybko wysychać. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

Każde luźne podłoże. Rośliny mogą też być uprawiane na podkładkach. 

Wilgotność powietrza:

Około 70-80% przez większość roku. 

Okres spoczynku:

Takie same warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. Uprawiane rośliny potrzebują mniej wody jesienią, gdy nowe przyrosty osiągną dojrzałość i w zimie, która nie jest okresem aktywnego wzrostu, zwłaszcza dla roślin uprawianych w warunkach krótkiego i ciemnego dnia na umiarkowanych szerokościach geograficznych, lub gdy są uprawiane w temperaturach niższych niż podane z siedlisk. Rośliny nigdy jednak nie powinny zupełnie wysychać. Nawożenie należy zredukować lub wyeliminować aż do pojawienia się wiosną nowych przyrostów i podjęcia regularnego podlewania.